İtalyanca öğrenmenin en iyi yöntemleri: Çocuklara İtalyanca nasıl öğretilir

Çocuklar için çevrimiçi İtalyanca dersleri: dinolingo.com

 • Çevrimiçi olarak veya yerel kütüphanenizden İtalyanca peri masalları ve hikaye kitapları alın

Çocuklar ebeveynleri ile okuma zamanını severler ve dil ediniminden bağımsız olarak, sizinle kitap okuyarak geçirdikleri zamanı her zaman hatırlayacaklardır. İyi resimli kitaplar bulmaya çalışın. Çocuğunuzla birlikte resimlere bakın, İtalyanca olarak zaten bildikleri şeyleri gösterin.

Yeni kelimelerle karşılaştığınızda, çocuğa ne düşündüğünü sorun. Resimliyse, sayfada göstermelerini sağlayın. Farklı karakterler için farklı sesler kullanın. Çocuğunuzun favori bir İtalyanca hikayesi varsa, hikayedeki kelimeleri ezberleyerek farklı karakterler oynamaya teşvik edin. Çocuğunuzun hikayeyi veya sonunu değiştirmek için hayal gücünü kullanmasına yardımcı olun.

 • Kuklaları kullanın veya çocuğunuzun en sevdiği peluş oyuncağını İtalyanca konuşan bir kuklaya dönüştürün

2

Çocuklar kuklaları sever ve kukla oyunu motor beceriler için harikadır. Kukla oyunu ile pek çok sevilen hikayeyi ister tüm bedeni kullanarak anlatabilir, isterseniz de bir kutudan kukla tiyatrosu yapıp el veya parmak kuklalarını kullanabilirsiniz. Şarkı söylerken parmak kuklaları da eğlencelidir.

 • Hayvanat bahçesine gidin ve hayvanların adlarını birlikte İtalyanca olarak söyleyin.

3

Varsa, birlikte hayvan kitaplarına bakın, sonra o gün için hayvanat bahçesine gidin. Çocuğunuza öğrendiği hayvanların isimlerini sorun ve yenilerini işaret edin. Bu, sıfatlar ve renkler eklemek için harika bir yerdir. Eve geldiğinizde, çocuğunuzu gördüklerinin resimlerini çizmeye ve İtalyanca kullanarak bunlar hakkında konuşmaya teşvik edin.

 • İtalyanca sayarak saklambaç oynayın

4

Saklambaç, sayıları öğretmek için harika bir oyundur. Saymayı 1’den 10’a kadar başlayabilir ve kademeli olarak artırabilirsiniz. Çocuklar sayıları öğrendiğinde geriye doğru sayabilirsiniz. Çocuğunuzu ‘ararken’, kelimeleri öğretmek için iyi bir tekrar yöntemidir.

 • Aile olarak İtalyanca masa oyunları oynayın, örneğin; yılanlar ve merdivenler.

5

Zar oyunları  saymak için her zaman iyidir,  ayrıca basit bir eklemedir. Tüm aile ile oynanan masa oyunları, rahat bir öğrenme zamanı olabilir. Sadece yılanlar ve merdivenler gibi basit bir tahta oyunu bile oynamak küçük bir çocuğa dilden çok daha fazlasını öğretir. Ayrıca oyun kurallarını, hedefleri anlamayı ve tabi ki aile oyunlarının eğlenceye eşit olduğunu öğrenirler!

 • Flash kart oyunlarını kullanarak oyunlar oynayın, örneğin; Go fish, hafıza oyunu

Bilgi kartları, küçük çocuklara dil öğretiminde en değerli kaynaklarınızdan biridir. Aynı kartlar ile Go Fish veya ‘hafıza oyunu’ gibi iyi bilinen oyunları oynayabilirsiniz.

Çok küçük çocuklar birden fazla kart tutmakta zorlanabilirler, bu nedenle çocuğun bir kartla diğerini eşleştirdiği oyunlar oynayın. Bir resimli Matcha sesi veya aynı sese sahip iki kart ya da istediğiniz şekilde eşleşen iki resim.

Kartları yere veya masaya koyun ve siz kelimeleri/sesleri söylerken çocuğunuzun karta dokunmasını sağlayın. Çocuğunuzu kartları arayan kişi olmaya teşvik edin ve siz de kartlara dokunun. Birlikte oynayarak  oyunu eğlenceli tutun.

 • Çocuğunuzun ustalaştığı kelimeleri ve cümleleri izleyen bir ilerleme çizelgesine sahip olun

7

Basit bir ilerleme çizelgesi, çocuğunuza net hedefler öğretir ve çocuklar çıkartmaları sever. Çocuğunuza bir hedefe yaklaştığını bildirin, hedeflere ulaşmak için büyük çaba gösterin, çıkartmaları çıkarmak için heyecanlanın. ‘Harika bir iş’, bir kucaklama veya bir ‘beşlik’ (veya üçünün hepsi) ile elde ettiği başarı için onu övün.

 • Birlikte İtalyanca çocuk şarkıları dinleyin veya çocuğunuzu kısa bir şarkıyı ezberlediği için ödüllendirin.

8

Ne zaman ve nerede olursanız olun İtalyanca çocuk şarkıları dinleyin. Başka bir şey yaparken CD’leri arabada tutun veya arka planda sessizce bir CD koyun. Şarkılara eylemler ekleyin, bu çocukların kelimeleri hatırlamalarına yardımcı olur. Çocuğunuzun kişiliğine uygunsa, onu sizin için şarkılar söylemeye teşvik edin. Özel bir ‘şarkı gecesi’ yaşayabilirsiniz.

 • Birlikte İtalyanca pop şarkılar dinleyin veya çocuğunuzu kısa bir tanesini ezberlediği için ödüllendirin.

9

Çocuğunuza ikinizin de sevdiği akılda kalıcı pop şarkıları öğretin. Uygun sözleri ve iyi bir korosu olan bir şeyi hatırlaması en kolay olanıdır. Çocuğunuz katılmaya çalıştığında birlikte evin etrafında söyleyin, dili modelleyin ve onu sizinle şarkı söylemeye teşvik edin.

 • Youtube’da İtalyanca çizgi filmler veya çevrimiçi DVD bulun

10

Çizgi filmler, çocukları İtalyanca ile meşgul etmenin harika bir yoludur. Çocuklar her kelimeyi anlamama endişesi duymadan hikayeyi görsel olarak anlayabilirler. Hemen hemen her dilde çevrimiçi DVD satın almak veya alternatif olarak YouTube’da aramak kolaydır. Çocuğunuzun en çok hangi çizgi filmlerden hoşlandığı konusunda size rehberlik etmesine izin verin. Onları birlikte izleyin ve hangi dili pekiştireceğinizi bileceksiniz.

 • Yıllık/aylık bir hedef kontrol listesine sahip olun

11

Bir yıl boyunca dil öğreniminde nerede olmak istediğinize dair hedeflerin veya fikirlerin bir listesini yapın. Aylık mini hedeflere bölün.

Nereye gittiğinize odaklanmanıza yardımcı olacak ve ayrıca geriye bakıp sizin ve çocuğunuzun ne kadar ilerlediğini görmenin harika bir yolu olacaktır.

 • Youtube oynatma listeleri oluşturun veya çocuğunuzun seviyesine uygun oynatma listeleri bulun

12

YouTube süper bir kaynaktır. İtalyanca öğretim videolarından oluşan oynatma listeleri oluşturabilirsiniz, bu günlerde insanlar dünyanın her yerinden gönderiler yayınlıyor.

Kısa eğitimler veya dil öğreniminize dahil edebileceğiniz zanaat fikirleri veya birlikte söyleyebileceğiniz çocuk şarkıları olabilir. Aynı amaç için başkaları tarafından bir araya getirilmiş çalma listelerini arayın.

 • Çevrimiçi destek gruplarına katılın (forumlar, facebook sayfaları, twitter listeleri, çok kültürlü blog grupları vb.)

13

Fikir ve bilgi alışverişinde bulunmak için bazı çevrimiçi gruplara katılın. Destek de çok değerli. İtalyanca öğretmek bazı engelleri aşabilir, aynı zorlukları yaşayan veya bu engelleri başarıyla aşmış insanlarla bağlantı kurabilmek önemlidir. Facebook ve Twitter, anında bağlantı kurmak için harikadır. Çevrimiçi sohbet grupları veya forumlar size bir topluluk duygusu ve ortak hedefler verebilir.

 • İtalya kültür bakanlığının web sitesini ziyaret edin

Web sitesine bir göz atın ve İtalya hakkında ilginç bilgiler bulun. Geleneksel yemekler, danslar ve kostümler hakkında bilgi edinin. Nüfus gibi istatistiklere bakın. İklim, tatiller ve gelenekler hakkında bazı eğlenceli gerçekleri bulun. Çocuğunuzla onlar hakkında konuşun ve onun ilgi duyduğu bölümleri takip edin. Tüm bu bilgileri ve daha fazlasını buradan da edinebilirsiniz.

 • Halk kütüphanelerine gidin ve mevcut tüm İtalyanca kaynakları kontrol edin

çocuk, okuma, kitap

Kütüphaneler mükemmel bir kaynaktır. Ellerinde İtalyanca şeyler yoksa, kütüphaneciye sipariş vermenin mümkün olup olmadığını sorun. Ayrıca ilan panosuna bakın ve bölgede İtalyanca konuşan çocuk grupları olup olmadığına bakın. Siz de yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

 • Çocuklar için dil öğrenme DVD’lerinden yararlanın

Dil DVD’leri, özellikle meşgul ebeveynler için kullanışlıdır, çünkü faydalı kelimeleri ve cümleleri eğlenceli ve ilginç bir şekilde tekrar ederler. Şunlara bir göz atın, Oyunlar ve şarkılar kullanan ve iyi yapılandırılmış seviyeleri olan, çocuklara özel bir şey arayın.

 • Çocuğunuzu okula sürerken CD çalın

17

Arabadayken her zaman İtalyanca CD çalın. Çocuğunuz ne isterse, şarkılar veya bir çocuk dili öğrenme CD’si olabilir. Çocuğunuzun İtalyancayı arabada dinlemesi için bunu tutarlı bir şekilde yapın.

 • Evde arka planda radyo yayını çalın veya Spotify vb.

18

Günümüzde, kişisel elektronik cihazlar ve dizüstü bilgisayarlar vb. aracılığıyla radyo yayını çalmanıza yardımcı olacak birçok kaynak var. Tüm ihtiyacınız olan, yerel radyo istasyonlarından birini ayarlamak ve tüm gün arka planda radyonun veya şarkı listesinin çalmasını sağlamak.  Çocuğunuz konuşulanları veya şarkıların sözlerini anlamasa bile yeni ses ve tonlama kalıplarına alışacaktır.

 • Yeni başlayanlar için İtalyanca çalışma sayfaları

Yeni başlayanlar için çalışma sayfaları sunan çok sayıda web sitesi var. Birçoğu ücretsizdir ve bazıları aylık veya yıllık ücret ödeyebilirsiniz. Çocuklar çalışma sayfalarını sever. Bazıları basit boyama sayfaları (çocuklar boyamayı seviyor) veya kalem manipülasyonu yoluyla ince motor becerilerine yardımcı olan sayfalar olabilir. Birkaç çıkartma satın alın ve çocuğunuzun tamamladığı her kağıda bir tane yapıştırın.

 • İtalyanca Bilgi Kartlarından yararlanın

20

Çocuğunuz yapısı ve kuralları olan bir oyun oynamak için henüz çok küçük olsa bile bilgi kartlarıyla oyun oynamanın eğlencesinin sonu yok. Kendi ‘oyunlarınızı’ bir kart seslendirebilir, çocuğunuzun karta dokunmasını/almasını sağlayabilirsiniz. Odadaki kartları ‘saklayın’ ve çocuğunuzun onları bulmasını ve ne olduklarını söylemesini sağlayın.

Ayrıca bilgi kartlarını odanın etrafına da koyabilirsiniz. Bunları her hafta kategoriler halinde değiştirin (hayvanlar/çiçekler/meyve/vb. )Onlara bakın ve çocuğunuzla birlikte sık sık söyleyin. “Bu nedir? / Bu nedir?” diye sorun.

İster mıknatıslarla buzdolabınızın üzerine koyun ister çocuğunuz yapsın.

 • Başlamak için bir resimli sözlük edinin

21

Bir çocuk için resimli sözlük harika bir kaynaktır. Çocuğunuzun bu konudaki merakını takip edin. Herhangi bir günde ne bilmek istediğini seçmesine izin verin. Bildiği kelimeler hakkında daha fazla bilgi isteyin. “Bu ne renk?” ” Büyük mü yoksa küçük mü? ” “Nerede yaşıyor?” “Bu ne işe yarıyor?” gibi sorular sorarak dil hakkında etkileşime girmesini sağlayın.

 • İtalyanca alfabe kitabı almayı düşünün

22

Çocuğunuzu basit bir alfabe kitabıyla harflerin şekilleriyle tanıştırın. Bu, özellikle İngiliz alfabesi 1. dilin alfabesinden farklıysa kullanışlıdır. Küçük yaştaki öğrenciler için, ince motor becerileri ve kalem kontrolü için de harika olan çok basit bir ‘başlangıç kitabı edinin.

 • Kinestetik öğrenmeyi (yaparak öğrenme) düşünün. Çocukların izleyip dans ettiği videolar, boyama kitapları, eskiz defterleri veya DVD’ler harika!

23

Çocuklar deneyimledikleri aktivitelerle çok daha kolay öğrenirler.

Çocukların vücutlarını veya ellerini hareket ettirmesini sağlayan her şey öğrenmelerine yardımcı olur. Birlikte DVD izleyin, biraz dans edin, ‘şovlar’ yapın, hatta giyinin. Çocuğunuzun içindeki sanatçıyı bir eskiz defteri ile teşvik edin. İtalyanca olarak renklendirin, boyayın, çizin , renklerlendirinve  çocuğunuzun resimleri hakkında konuşun. Resimlerde boyama yapmak çok rahatlatıcı bir aktivitedir (sen de yapmalısın!) Çocuklar boyama yaparken çok rahat olma eğilimindedirler bu yüzden boyama yaparlarken İtalyanca konuşmak  için iyi bir zamandır.

Boyaları karıştırın ve renklerin nasıl ortaya çıktığı hakkında İtalyanca konuşun.

 • Bir okuma kalemi almayı düşünün

24

En son çeviri aracı Bir ‘okuma kalemi’ tarar ve çevirir. Çevrilen metin kalem üzerindeki küçük bir ekranda görünür ve ayrıca kelimelerin veya tam cümlelerin sesli telaffuzunu da sağlayabilir.

 • Konuşan veya şarkı söyleyen peluş oyuncaklar bulun

25

Bugünlerde piyasada çok fazla konuşan oyuncak var. İtalyanca  (veya birden fazla dilde) selam yazan veya İtalya’dan geleneksel şarkılar/kreş tekerlemeleri söyleyen birini deneyin.

 • Küçük çocuklar için hazırlanmış kültür kitaplarından yararlanın

çocuk, okuma, kitap

Hazır ‘kültür kitapları’ farklı ülkeler hakkında bilgi edinmek için harikadır. Bunları birlikte okuyun, sorular sorun ve çocuğunuzu  soru sormaya teşvik edin. Bir tanesini okuduktan sonra birlikte dergilerden resimler bularak  basit bir tane yapabilir veya çocuğunuzu da resim çizmeye teşvik edebilirsiniz. Kütüphaneden veya internetten bilgi toplayın.

 • Çocuğunuzun odasını öğrenme posterleri (renkler, sayılar) veya İtalya’dan resimler (bayrak, şehirler vb.)

sıcak hava balonu, kalp, 3d

Çocuğunuzun odasını veya kullandığınız öğrenme alanını dekore etmek için büyük, renkli posterler alın. Bir şeyleri gösterin ve sorular sorun, rolleri değiştirin ve çocuğunuzun da soruları sormasını sağlayın, bu aynı zamanda telaffuzu modellemeye yardımcı olur. Çocuğunuzun en sevdiği posterin hangisi olduğunu ve nedenini sorun.

İlgilerini çeken şeylerde onların liderliğini takip edin.

 • Çocuklar için hazırlanmış basit bir müfredatı takip edin

28

Dil öğrenme sisteminizde hazırlanmış basit müfredatı kullanın veya kendiniz oluşturun. Çocuğunuzun ne olduğunu bilmesine izin verin, böylece ne yapacaklarını görebilir. Çocuklar neyin geleceğini ve kendilerinden ne beklendiğini bildiklerinde daha iyisini yapma eğilimindedirler.

 • Çıkartmaları ödül olarak kullanın (İtalyanca tebrikler, harikalar vb. yazan çıkartmalar)

29

Çocuklar çıkartmaları sever! Onları özgürce kullanın. Çocuğunuzu İtalyancayı kullanmak için bir fırsat olarak övün. İtalyanca’da övgü sözleri içeren çıkartmalar bulabilirseniz, bunları kullanın ve kelimeleri çok tekrarlayın. İlk başta birkaç kelime kullanın ve çocuğunuz onları tanıdıkça daha fazlasını ekleyin.

 • İtalyanca ile ilgili bazı basılı öğeler alın: T-shirtler, kupalar, çocuk gümüş eşyaları vb.

30

İngiliz ülkesini ziyaret etme fırsatınız varsa, dil açıkken mal satın alın. T-shirtler, kupalar ve kalemler eğitici olduğu kadar faydalıdır. Üzerinde popüler ifadeler bulunan kartpostallar, posterler veya tampon çıkartmaları arayın. Bunları evinin etrafına as.

 • Çocuklarına İtalyanca öğretmek isteyen diğer ebeveynlerle bazı oyun tarihleri ​​veya oyun grupları düzenleyin.

31

Çocuklarını İtalyanca öğrenmeye, birlikte oyun oynamaya, parka pikniğe gitmeye ya da bir hayvanat bahçesine ya da akvaryuma gitmeye, dil pratiği yapmak için harika yerlere gitmeye teşvik eden başka ebeveynler bulmaya çalışın. Yeni arkadaşlar edinmek sana da büyük fayda sağlar!

 • İtalyanca bilen çocuğu olan arkadaş ve akrabalarla görüntülü sohbet

32

Tanıdığınız, İtalyanca konuşan diğer çocuklarla görüntülü sohbeti teşvik edin. Skype veya Google Hangouts veya benzeri bir şeyi kullanmak kolaydır. Sohbete yardımcı olmak için yakınlarda olun. Cesaretlendirin ve çocuğunuzun hatalarını düzeltme eğilimine karşı koyun.

 • Büyükanne ve büyükbabayı (İtalyanca konuşabilen) kalmaya davet edin

33

Büyükanne ve büyükbabalarla vakit geçirmek her halükarda tüm taraflar için değerlidir ancak İtalyanca konuşan büyükanne ve büyükbabalarla zaman geçirmek bağları güçlendirmek ve doğal dili duymak için harikadır. Çocuğunuz İtalyancayı sevgi ve güvenlik duygularıyla ilişkilendirmeye başlayacaktır.

 • İtalyanca bilen kısa süreli veya tam zamanlı bir dadı veya bakıcı kiralayın

34

Mümkünse, İtalyanca bilen bir dadı/bakıcı/bebek bakıcısı tutmayı düşünün. Haftada birkaç saat bile bir fark yaratır (ve size biraz boş zaman verir!).

 • Çocuğunuzla birlikte İtalyanca yemek tarifleri pişirin

35

Çocuklar her zaman mutfakta ‘küçük bir yardımcı’ olmak isterler. Birleşik Devletler’den bazı basit yemekleri birlikte pişirin. Talimatlar için İtalyancayı kullanın, yıkayın, kesin, silin, karıştırın…. Malzemeleri pişirirken doğal bir şekilde adlandırın. İşte bazı İtalyanca tarifler

 • Çocuğunuzla toplum merkezlerine, kültür merkezlerine ve tapınaklara gidin

36

Yerel ilgi çekici yerler çocuğunuz için uyarıcıdır ve kültür merkezlerinde genellikle sergiler veya müzik/dans gösterileri düzenlenir. İtalya’dan gelen her şeye dikkat edin. Toplum merkezleri, insanlarla tanışmak için harika bir yerdir, ilgilenen veya bir şekilde bağlantılı kişilerden İtalyanca her şey için duyuru panolarına bakın. Hatta kendiniz bir şeyler yapmayı teklif edebilir, ülke hakkında bir konuşma veya geleneksel bir dans vb. sunabilirsiniz.

 • Çocuğunuzla birlikte İtalyan süpermarketlerini ve İtalyan restoranlarını ziyaret edin

37

Bir İtalyan süpermarketini dolaşın ve İtalya’dan yiyeceklere dikkat edin. Çocuğunuz onlara aşina değilse, sorular sorun. “Tadı nasıl sizce?” “Sence bu sert/yumuşak/gevrek/tatlı/vb.?” Mümkünse etnik restoranlarda yemek yiyin. Yemeğin nasıl hazırlandığı, nereden geldiği hakkında konuşun.

 • Günün etkinliğine bir söz verin

38

Bir ‘günün kelimesini’ seçin, siz veya çocuğunuz onu seçebilir veya çocuğunuzun kelime kartlarından rastgele seçmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kelime bir isim ise, onu evin çevresinde ve dışarı çıktığınızda arayın. Nerede bulunabileceği hakkında konuşun. Bu bir fiilse, eylemi ya gerçekten ya da mimikle yapmanın yollarını bulun, bakın bunu yapan diğer insanları görebilecek misiniz? Veya zarfları kullanın ve her şeyi zarf tarzında, yavaş/hızlı/mutlu/vb. yaparak biraz zaman ayırın.

 • Çocuğunuzla çevrimiçi İtalyanca dil oyunları (hafıza, tıkla ve anlat, vb.) oynayın

32

Çocuklar için çok sayıda ücretsiz çevrimiçi interaktif dil oyunu var. Çocuğunuza hitap eden ve onu her gün biraz yapmaya teşvik eden birini bulun. Burada 3 farklı türde ücretsiz İtalyanca öğrenme oyununa göz atabilirsin.

 • Çocuklar için Video derslerini deneyin (bebekler ve küçük çocuklar için önerilmeyebilir)

40

Birçok öğretmen Skype üzerinden dil dersleri veriyor. Etrafınıza sorun ve size bir öğretmen önerebilecek biri olup olmadığına bakın. Siz de derse katılın, böylece dersler arasında hangi dili pekiştireceğinizi bilirsiniz.

 • Çocuğunuza yatmadan önce İtalyanca hikayeler okuyun

41

Kitaplar, kitaplar, kitaplar. Çocuklar kitapları ve hikayeleri sever. Yatmadan önce İtalyanca hikayeler okuyun. Çoğu zaman çocuklar en sevdikleri hikayeyi birçok kez duyduklarında kelimeleri bilirler. Çocuğunuzu hikayeyi anlatmasına yardımcı olmaya teşvik edin.

 • İtalyanca çocuk oyunları oynayın

42

Birçok çocuk oyunu dünyanın her yerinde aynıdır, çocuk oyunlarını oynayın, çocuğunuzun zaten 1. dilinde bildiği ancak İtalyanca olarak oynadığı oyunlardır. Kağıt, taş, makasın birçok çeşidi vardır; İtalyanca oynayın. Seksek, atlama oyunları, alkış oyunları vb. hepsi herhangi bir dilde oynanabilir. Daha fazla fikir için Dino Lingo’da (bu yazının sağında) farklı ‘ülkeler ve kültürlerdeki’ oyunlara göz atın.

 • İtalya’dan çizgi roman ve çocuk dergileri alın

21

Yurtdışındaki bir arkadaşınızın veya akrabanızın size İtalyanca çizgi roman veya çocuk dergileri gönderip gönderemeyeceğini sorun. Çocuk dergilerinde genellikle hakkında konuşabileceğiniz ve daha fazla araştırma yapabileceğiniz birçok eğlenceli gerçek bulunur. Ayrıca, yapması çok eğlenceli olan testler ve bulmacalar da var.

 • Hedef kültürün ulusal geçit törenine gidin

44

Hedef kültürden geniş bir insan topluluğunun nerede olduğunu bulmaya çalışabilirsiniz. Kendi ülkelerinin bayramlarını kutlamak için hiç şüphesiz özel etkinlikleri olacak. Çocuğunuzu geçit törenlerine ve festivallerine götürün.

 • Özellikle İtalyanca öğrenmek için kullanılan kişiselleştirilmiş bir defter bulundurun (İtalyanca ne söylerseniz söyleyin çocuğunuza çizmeyi unutmayın)

45

Çocuğunuzun dükkanda defteri seçmesine ve onu özel kılmak için istediği şekilde dekore etmesine izin verin. İtalyanca kelimeleri söyleyin ve hangi seviyede olduklarına bağlı olarak resim çizmelerini, hatta kelimeyi veya ilk harfi yazmalarını sağlayın. Birkaç günde bir resimlere geri dönün. Resimler hakkında konuşun ve çocuğunuzun çizim becerilerini övün.

 • Yerel el sanatları yapın

46

Ana dili İtalyanca olan biriyseniz, çocukken yaptığınız el sanatlarını düşünün ve bunları çocuğunuzla birlikte yapın (bu aktiviteyi kendi anneniz/babanız veya arkadaşlarınızla yapmaktan ne kadar mutlu olduğunuzu da düşünün). Hafızanızı tazelemek için internete nasıl bakacağınızı unuttuysanız endişelenmeyin. Belki de çocuğunuzun yaptığı bir şeyi yurtdışındaki büyükanne ve büyükbabalarına veya akrabalarına gönderebilirsiniz.

 • Aynı yaşta çocukları olan arkadaşlarınız ve ailenizle konuşmak için sohbet uygulamalarını (WhatsApp, Line vb.) kullanın

47

Sohbet uygulamaları mobildir ve kullanımı kolaydır. Aynı yaşta çocukları olan İtalyanca bilen arkadaşlarınızla sohbet edin. Çocuğunuzu onlarla ve çocuklarıyla sohbet etmeye teşvik edin. Çocuklarına kendilerini, günlerini vs. sorun ve çocuğunuzu kendileri hakkında konuşmaya teşvik edin.

 • Bebeğinizi uyutmak için İtalyanca ninniler söyleyin

48

Ninniler bebek ve ebeveyn için çok rahatlatıcıdır. Bebeğinizin uyumasına yardımcı olmak için İtalyanca ninniler söyleyin. Bir bebek mağazasından kurmalı beşik müziği satın alabilirsiniz. Müziği çalın ve İtalyanca şarkı söyleyin. Alışmak bir rutindir ve bebeğinizi kucağınıza almak ve onu yatıştırdığınızı bilmek  zamanın tadını çıkarmanızı sağlar.

 • Çevrimiçi bir müfredat alarak evde eğitim almayı düşünün

49

Bu günlerde giderek daha fazla insan evde eğitime yöneliyor ve çevrimiçi olarak çok sayıda kaynak var. Biraz araştırma yapın ve size ve çocuğunuza uygun bir şey bulun. Yaşadığınız okul saatlerine bağlı olarak, çocuğunuzun yerel okula gitmesi ve evde eğitim müfredatını izlemesi mümkün olabilir.

 • Çocuğunuzu kısa sürede İtalyanca öğrenebileceği bir yaz kampına gönderin.

50

Yaz kampı çocuklar için harika bir deneyimdir. Bu, genellikle evden uzakta geçirdikleri ilk uzun zamandır ve birçok yeni arkadaş edinme ve ilk kez çeşitli aktiviteleri deneme şansıdır. Çocuklar için ‘Dil’ kampları genellikle İngiliz kültürüyle ilgili birçok oyun/el işi/aktivite ile çalışmayı içerir. Toplum merkezlerinde ve diğer kamu binalarında çevrimiçi veya ilan panosuna bakın.

 • Dinolingo’dan çocuklar için İtalyanca deneyin

Çevrimiçi İtalyanca öğrenme dersleri, videolar, oyunlar, kitaplar, şarkılar, hikayeler, çalışma sayfaları ve bilgi kartları. dinolingo.com

Burada Ücretsiz İtalyanca dersi izleyin:

Çocuklar için çevrimiçi İtalyanca dersleri: dinolingo.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code